Etiket arşivi ementorluk

İlk defa ders verecek öğretim elemanlarının dijital materyal eksiklikleri ve hazırlıkları.

Uzaktan eğitimde ilk defa ders veren öğretim elemanları dersleri kapsamında hazırlayacakları ders notları için teknik desteği uzaktan eğitim personelinden alacakları gibi ders notlarındaki içeriklerle ilgili bu dersi daha önce veren bir öğretim elemanı varsa yardım talebinde bulunabilirler ve içeriklerini kısa bir sürede hazırlayıp güncelleme imkânı bulabilirler. Uzaktan eğitim kapsamında ilk defa verilen bir ders ise bu ders ile ilgili örgün eğitim materyallerini dijitalleştirme ve geliştirme aşamasında uzaktan eğitim merkezlerinde görevli personellerden destek talep ederek sorunlarını çözebilirler.

Öğretim elemanlarının uzaktan eğitimde kullanılan teknolojilere uyum aşamasında yaşadıkları zorluklar.

Öğretim elemanları uzaktan eğitimde kullanacakları teknolojik donanım ve yazılımları farklı bilgisayarlarda ve yazılımlarda test ederek kendilerini ders öncesinde hazır hale getirebilirler. Güncelleme ve donanım değişikliklerinden sonra uzaktan eğitim teknolojileri ile uyumu ile ilgili denemelerin yapılmasına özen gösterilerek yaşanacak sorunlara önlem alınabilmektedir.

Öğretim elemanlarının uzaktan eğitim ile ilgili korkusu.

Örgün eğitimde de genel olarak ders veren öğretim elemanları kamera karşısında ders anlatmanın zorluklarını yaşayabilmektedirler. Örgün eğitimdeki tecrübeleri ve yılların verdiği özgüvenleri ne kadar çok olsa da ilk defa uzaktan eğitim metodu ile ders verecek olan öğretim elemanları heyecanlanabilmekte ve kamera karşısında olmanın ilk zamanlarında zorluklar yaşamaktadırlar. Bununla ilgili deneme dersleri yaparak ve kendini izleyerek öğretim elemanları derslere başlamadan önce bu heyecan ve tecrübesizliği atabilirler.

Uzaktan Eğitimde İlk Kez Ders Veriyorum

Sorun 2:

Öğretim elemanları ilk defa ders veriyorsa bununla ilgili eğitim ve deneme derslerini yapmadıklarında ders esnasında çok sorun yaşamaktadırlar ve tedirgin olmaktadırlar.

Çözüm Önerisi 2:

İlk defa ders veren öğretim elemanlarının gerekli eğitim ve deneme derslerine katılım sağlamaları gerekmektedir. Yaşayacakları sorunları E-mentorluk uygulamasından yazarak çözüm bulabilirler. Ulaşılan sorunların uygulamada paylaşılması, sonradan bu uygulamayı kullanacaklar için faydalı olacağı için uygulamada paylaşmanız uygulamanın geliştirilmesi için önerilmektedir.

Kişisel Bilgisayardan Kaynaklı Sorun

Sorun 1:

Öğretim elemanları ders öncesi ve anında ulaşabilecekleri destek personelinin olması sorunları minimize etse de bazı sorunlara öğretim elemanının kişisel veya kurumundaki bilgisayarından kaynaklandığında çözüm sağlanması her zaman mümkün olmamaktadır.

 

Çözüm Önerisi 1:

Öğretim elemanı bu durumlarla karşılaşmamak veya önceden önlemini almak için ders öncesi ve dönem başlarında uzaktan eğitim personeli ile iletişime geçerek test dersi yaparak kullanacağı bilgisayarın uygun ve çalışır durumda olup olmadığı anlayabilir.